Anne Sütünü Arttırıcı Bitkisel Kürler Nelerdir?
19.11.2013

Anne Sütünü Artırıcı Bitkisel Kürler Nelerdir?


Emzirme dönemi annelerin oldukça hassas ve stresli olduğu bir dönemdir. Bu dönemde tüketecekleri besinler süt verimliliğini arttırmaktadır.Prof.Dr.İbrahim Adnan Saraçoğlu'nun anne sütünü arttırılmasında önerdiği kürleri, besinleri ve doğal gıdaları uygulanması ve tüketmesi faydalı olmaktadır. • Taze beyaz üzüm
 • Dereotu
 • İncir (taze veya kurutulmuş)
 • İncir-havuç
 • Taze beyaz dut
 • Haşlanmış taze beyaz dut kurusuKürleri Uygulamadan Önce Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

1) Hamile bayanların, bebeklerini emziren annelerin mevsiminin dışında yetişen hormonlu ve ebter tohumlu sebzeleri tüketmemelerini özellikle belirtmek isterim.

2) Aynı anda birden fazla kürün uygulanmaması gerekmektedir.

3) Aşağıda birbirlerinden farklı birkaç tane kür önermiş bulunuyorum. Bu kürlerin tamamı anne sütünü artırıcı etkiye sahiptir. Özellikle, incir-havuç kürü ve taze beyaz dut oldukça güçlü bir galactogoguedur (anne sütünü artırıcı). Bebeklerini emziren annelere öncelikle incir-havuç kürünü uygulamalarını öneririm.


Anne Sütünü Artırıcı Bitkisel Kürler 


Kür 1:
 Taze Beyaz Üzüm 

Günde iki porsiyon taze beyaz üzüm tüketmek anne sütünü artırıcıdır.Kür 2:
 Dereotu

Sabah-akşam yemeklerden önce tüketeceğiniz dereotu sütünüzün artmasını sağlayacaktır.


İbrahim Saraçoğlu Dereotu Kürü


Kür 3:
 Kuru İncir

Anne sütünü artırmak için haşlanmış kuru incir suyu da içebilirsiniz. Sekiz-dokuz adet kuru inciri yarım litre klorsuz suda en fazla on dakika haşlayınız. İkiye böldüğünüz suyu sabah-akşam olmak üzere günde iki kere tüketiniz.Kür 4: Kuru İncir&Havuç


Yarım litre kaynamakta olan klorsuz suyun içerisine sekiz - dokuz adet kuru inciri ikiye bölüp atınız. Ağzı kapalı olarak kısık ateşte beş dakika kaynatınız. Beşinci dakikadan sonra içerisine bir adet havucu dilimleyip ağzı kapalı olarak kısık ateşte üç dakika daha kaynatınız. Ilıyınca süzünüz. Yirmibir gün boyunca öğleden önce ve öğleden sonra aç veya tok karnına birer su bardağı içiniz.


DİKKAT

Bu kürler aynı anda uygulanmaz. İncir-havuç kürü hariç, uygulama süresi bir haftadır. Bir haftanın sonunda uygulama bırakılır. Bir hafta uyguladığınız herhangi bir kürden sonra tekrarlama ihtiyacı duyarsanız bu defa başka bir kürü uygulamanızda bir sakınca yoktur. Örneğin, bir hafta taze beyaz üzüm kürü uygulayıp bıraktınız. Daha sonraki bir dönemde yine bir hafta olmak üzere dereotu veya kuru incir kürünü uygulayabilirsiniz


Üst Kısımda Belirtilen Kürler Haricinde Diğer Yardımcı Kürlerse Şunlardır:

 • Anason
 • Kereviz
 • Taze kereviz yaprakları
 • Bal kabağı
 • Çilek
 • Kıvırcık salata
 • Sumak
 • Rezene çayı
 • Tere


Ayrıca, anne sütü arttırıcı olarak Dut Pekmezi kullanılması faydalı olacaktır. Dut pekmezinin, geleneksel yöntemlerle, hiçbir katkı maddesi kullanılmadan ve yüksek ısıl işlem uygulamadan hazırlanmış olmasına dikkat ediniz. Doğal ve katkısız olmalıdır.

Not: Hekiminizin verdiği ilaçlar varsa mutlaka kullanınız. Buradaki uygulamayı bir destekleyici olarak kullanınız. Öncelikle, bilmeniz gereken kullanacağınız bitkiye karşı alerjinizin olup olmadığıdır. Bu konuda hekiminizin görüşünü alınız. Hekime gitmeden ve teşhis koydurmadan şikâyetiniz ne olursa olsun, burada ki bilgilerle kendi kendinizi tedavi etmeye kalkışmayınız. 

Not: Tüm bu kürler kullanılırken dikkat edilmesi gereken en önemli husus; bitkinin raf ömrüdür. İkincisi bitkinin doğru zamanda toplanış olmasıdır. Üçüncüsü ise bitkinin nasıl kurutulmuş olduğudur. Her bitkinin özelliğine göre kurutulmuş olması gerekir. Bazı bitkiler gölgede, bazıları güneşte, bazıları ise karanlıkta kurulması gerekir. En önemlisi ise kullanacağınız bitkinin mutlak surette doğru tür olmasıdır. Eğer doğru bitki türü değil ise kürün etkisini büyük oranda azaltmaktadır.


T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.