Doğal Yöntemlerle Evde B12 Yapımı
25.12.2013

B12 Eksikliğine Karşı "Lahana Kürü"

Sadece hayvansal besinler yoluyla alabildiğimiz B12 vitamini, alyuvarların oluşumundaki en önemli vitamindir. Sinir sistemini güçlendiren ve bazı sinirlerin tamiri için gerekli olan bu vitamin, derimiz, büyümemiz ve gelişmemiz için gereklidir. B12 vitamini bağırsaklarımızdaki bakteriler tarafından üretilir. Bu vitaminin bağırsaklarımız tarafından emilebilmesi için sağlıklı bir bağırsak sisteminin ve yine sağlıklı bir bağırsak florasının olması gerekir. Bitkisel besinlerle beslenen vejeteryanlar her ne kadar bitkiler üzerinden bu vitamini alıyorlarsa da bu alım yeterli değildir. Çünkü bitkisel besinlerde bu vitamin yok denecek kadar az olduğundan, vejeteryanların B12 vitamini takviyesine ihtiyacı vardır. Hamile kadınların da hamilelik dönemlerinde bu vitamine ihtiyaçları vardır. Bu konuda lütfen hekiminize danışınız. Çünkü hamilelik dönemlerinde bazı minerallerin ve vitaminlerin yetersizliği bebek için irreversible (geri dönüşü olamayan) rahatsızlıklara neden olabilir.

Mide rahatsızlıkları olanlarda B12- vitamini yeterli derecede alınamaz. Mide duvarı hücrelerinde üretilen intrinsic faktörü, B12-vitaminin ince bağırsaklara taşınmasını sağlar. Ülser gibi bazı mide rahatsızlıkları durumunda mide intrinsic faktör üretemez. Bu durumda B12-vitamini ince bağırsaklara taşınamaz ve B12-vitamini eksikliği baş gösterebilir.

B12 vitamini eksikliğinin ortaya çıkması çok ender bir durumdur. Eksikliğinin neden olduğu şikâyetlerin başlıcaları halsizlik ve yorgunluktur. Yorgunluk özellikle kol ve bileklerde daha yoğundur. Dil üzerinde yara açılması veya dilin aşırı hassaslaşması, mide bulantısı, iştahsızlık, kilo kaybı, ağız kenarında yara açılması, depresyon, baş ağrısı, hafıza zayıflığı, solgun bir yüz, kısa aralıklarla nefes alıp vermek bu şikâyetlere örnektir.


B12-vitamini sadece hayvansal besinlerde bulunur ancak beyaz lahananın fermentasyonu sonucunda B12-vitamini bakımından zengin, ekşi tadı olan ferment-lahana oluşur. Bu özellikte neredeyse hiçbir bitkide yoktur.

**B-12 vitamin eksikliğine karşı polen kullanılması faydalı oalcaktır. Detaylı bilgi için asistanlarımız ile görüşebilirsiniz.  
İbrahim Saraçoğlu Beyaz Lahana Turşusu

Beyaz lahana kürünün birbirlerinden tamamen farklı çok yönlü etkileri vardır. 

Özellikleri

  • Vücudumuzdan toksin atıcı,
  • Biyotransformasyon mekanizmasını harekete geçirici,
  • Düzensiz kan dolaşımını düzenleyici,
  • Selülit yok edici ve oluşumunu önleyici,
  • Bağırsak (kolon) kanserini önleyici,
  • Kılcal damarların çatlamasını engelleyici,
  • Hormonları dengeleyici,
  • Yüksek kan şekerini düşürücü,
  • Kanser hastalarında radyoterapi ve kemoterapi sonrası yardımcı ve destekleyici olarak önerilmektedir.


Lahana Kürü Nasıl Hazırlanır? 

Bir adet orta boy beyaz lahananın en dış yapraklarını atın ve kuşbaşı doğranır. Daha sonra karıştırma kabına alarak üzerine tuz ve kimyon ilave edilir ve iyice karıştırılır. Karıştırma işlemi tamamlandıktan sonra temiz kavanoza doldurulur, iyice bastırılır ve son olarak üzerine ağırlık yapması için temiz taş koyulur. Kavanozun ağız kısmı temiz bez ve lastikle iyice kaplanır. Güneş görmeyen yerde en az 4 en fazla 10 gün muhafaza edilir ve daha sonra tüketilebilir.


Not: Tiroid rahatsızlığı olan kişiler, ilaç kullansa dahi  lahana kürünü uygulamamalıdır. 


Lahana ile ilgili detaylı bilgiye Youtube kanalımızdan da ulaşabilirsiniz. 

https://www.youtube.com/channel/UCA8_-LBCglz1OKWPD77xVGA
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.