Bizim Deterjanı Yabancılar Almaz
21.11.2013Bizim deterjanı yabancılar almaz

Hürriyet Gazetesi -27 12 1986

Değerli okuyucu, 1985 yılında Avusturya Graz Teknik Üniversitesi'nden bir yıllığına Çukurova Üniversitesi Fen-Ed. Fakültesi Kimya Bölümü'ne öğretim görevlisi olarak gelmiştim. Yapmış olduğum çalışmalarda Türkiye'de TBS'li (TetraBenzolSülfon) deterjanların kullanıldığını gördüm. Bunun çevreye ve insana ne denli zararlı olduğunu anlatmaya başladım. Dinliyorlardı, fakat kimse tepkisini göstermiyordu. Esas, değişikliği yapması gereken sorumlu kişiler sessiz kalıyorlardı.

O yıllarda bu konuyla ilgili çok sayıda konferans ve seminer verdim. Konunun ne kadar önemli olduğunu vurgulamaya çalıştım. Pek umursanmadı. Ne zaman ki, Hürriyet Gazetesi'nin 12 Aralık 1986 tarihli baskısında, 'Doç. Dr. Saraçoğlu iddaa etti, bizim deterjanı yabancılar almazlar' manşeti ile haber yapılıncaya kadar.

Bu haberden sonra, beni vatan hainliği ile suçlayanlar oldu. 'Kimlere hizmet ettiğimi' sorgulayanlar oldu. Bazı iş adamları, 'Biz bu ülkede taş üstüne taş koymaya çalışıyoruz, siz bunları yıkıyorsunuz.' şeklinde suçladılar. Ben de ' Taş taş üstüne koyacaksanız, taşları doğru koymanız gerekir ' diye cevap veriyordum. Buna rağmen zor günler yaşadım. En çok destek sanatçılardan geldi. O dönemlerde sanatçılar deterjan reklâmlarına çıkıyorlardı. Ajda Pekkan ve rahmetlik Zeki Müren bundan sonra deterjan reklâmlarına çıkmayacaklarını açıklamışlardı.

Neyseki, 1987 yılının sonlarına doğru hızla LAB'lı deterjanlara geçiş yapıldı. Aynı yıl Türkiye'den ayrılırken, LAB'lı deterjanlara geçişin öncülüğünü yapabilmiş olmanın mutluğunu ve huzurunu yaşadım.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.