Dünyanın 3. Büyük Tohum Gen Bankasının Temeli atıldı.
20.11.2013Dünyanın 3. Büyük Tohum Gen Bankasının Temeli atıldı.

03 Temmuz 2009-Hürriyet Gazetesi

Dünyanın üçüncü büyük Tohum Gen Bankası'nın temel atma töreni gerçekleşti. Temel atma töreninde konuşan Mehdi Eker, bankanın önemini şöyle anlattı. 

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, tohum gen bankalarının insanlığın gıda güvencesinin garantisi olduğunu belirterek, ''Biyolojik çeşitlilik ise gelecek nesillere bırakacağımız kutsal emanetlerdir'' dedi.

Bakan Eker, burada yaptığı konuşmada, 250 bin örnek kapasiteli, dünyanın 3. büyük tohum gen bankası olacak ve 2009 yılının Aralık ayında tamamlanması planlanan Türkiye Tohum Gen Bankası ile Türkiye'nin tarım alanındaki potansiyelini harekete geçirmeyi amaçladıklarını söyledi.

Tarım Bakanlığı olarak son yıllarda reform olarak nitelendirilen uygulamalar ve faaliyetler gerçekleştirdiklerini ifade eden Eker, daha önce popülist politikalarla yönetilen Türk tarımında artık ekolojik, ekonomik, bilimsel ve rasyonel prensiplerle politika oluşturulduğunu belirtti.

DÜNYADAKİ GENETİK ÇEŞİTLİLİK AZALIYOR
Biyolojik çeşitlilik ve genetik kaynakların sanayileşme ve kentleşmenin yol açtığı olumsuzluklar nedeniyle dünyada hızla azaldığını vurgulayan Eker, bitkisel tür kayıplarının daha önceki dönemlere göre bin ile 10 bin kat daha hızlı olduğunu söyledi. Bu durumu, ''dehşet verici'' olarak nitelendiren Bakan Eker, bir önceki yüzyıldaki genetik çeşitliliğin bu yüzyılda yüzde 75'inin kaybolduğunu ifade etti.

Türkiye'nin biyolojik çeşitlilik ve endemik bitki türleri bakamından oldukça zengin olduğunu anlatan Eker, yeryüzündeki 12 bin civarındaki endemik bitki türünün 3 bin 905'inin Türkiye'de bulunduğunu kaydetti.

Türkiye'nin, hububat, baklagil, zeytin ve bir çok yenilebilir bitki türünün de ana vatanı olduğunu belirten Eker, ''Bize düşen bu zenginliğin farkında olmak, bütün insanlık için bunları muhafaza etmektir'' diye konuştu.

Bakan Eker, Türkiye'nin meyve ve sebze bitkilerinin gen kaynakları açısından da zengin olduğunu söyledi.

Türkiye'de ekmeklik buğdayda yerli tohum çeşit kullanım oranının yüzde 95 olduğunu ifade eden Eker, ''Yani Türkiye 20 milyon ton civarında buğday üretmekte bunun tohumluluğunun yüzde 95'i bizim yerli çeşitlerimizden kaynaklanmaktadır. Yine makarnalık buğdayın yüzde 98'i, arpanın yüzde 99'u, çeltik, nohut ve mercimeğin de yüzde 100'ü yerli tohumlardan oluşturulmaktadır'' dedi.

HİBRİT SEBZE TOHUMU
Temeli atılacak Türkiye Tohum Gen Bankası'nın Çin ve ABD'den sonra dünyanın 3. büyük tohum gen bankası olacağını ifade eden Eker, şöyle devam etti:

''Gen bankasında 250 bin tohum örneği muhafaza edilebilecek. Bunun 300 bine çıkarılma imkanı var. Yurt içi ve yurt dışından topladığımız tohumları burada hem genetik olarak muhafaza etmiş olacağız insanlık adına, hem de bilim insanlarının yapacakları çeşitli çalışmalarda bu materyal olarak kullanılabilecektir. 

Toplanan tohum örnekleri 15, 0 ve -18 ile -40 derecede saklanabilecek, bin 40 metre küplük 7 soğuk odada 1,5 ve 20 yıl sürelerle muhafaza edilebilecek.''

Konuşmaların ardından Bakan Eker, Prof.Dr. İbrahim Adnan Saraçoğlu ile beraber butona basarak Türkiye Tohum Gen Bankası'nın temelini attı. 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.