Fibrokistlere Karşı Brokoli Kürü Nasıl Kullanılır?
11.03.2015

Fibrokistlere Karşı Brokoli Kürü Nasıl Kullanılır?Fibrokist Nedir?

Kadınlarda, memenin iyi huylu rahatsızlıklarından biri de hastanın eline bir sertlik veya kitle gelmesidir. Rahatsızlığın ilerlemesinde, meme ağrısı ve meme ucundan akıntı görülebiliri. Memenin bu iyi huylu rahatsızlığı modern tıpta detaylı bir şekilde sınıflandırılmıştır. Bunlar arasında iyi huylu olarak en sık rastlananları şunlardır:

 • Fibrokistik değişiklikler
 • Fibroadenom
 • İntraduktal papillom
 • Duktal ektazi ve
 • Mastit

Fibrokistik değişimler, genel bir kural olmasa da doğurganlık çağındaki kadınlarda daha sık görülmektedir. Hemen hemen her iki kadından birinde görülmektedir. Memede yoğunluk artışı, fındık büyüklüğüne varan nodüllerin ele gelmesi, ağrı ve hassasiyet ile farkedilebilir. Kistler adet öncesi (mensturasyon) şişer ve ağrılı olabilir. Bu şişmelerin nedenlerinden en önemli nedeni aylık hormonal değişiklerdir.

Anemi ve Fibrokistler

Değerli okuyucu, demire bağlı kansızlık (anemi) çok önemli bir rahatsızlıktır. Birçok hastalığın tetikleyicisi anemidir.
Örneğin;

 • Allerjik reaksiyonlar
 • Fibrokist
 • Depresif bir yaşam
 • Kalp çarpıntısı
 • Kalpte ritim bozukluğu
 • Saç dökülmesi
 • Romatizmal şikâyetler
 • Kronik yorgunluk
 • Bağışıklık sisteminin zayıflaması
 • Tiroid şikâyetleri
 • Hormon dengesizliği

Demire bağlı anemi, fibrokistlerin oluşumunda ve hızlı gelişmelerinde etkilidir. Eğer sık sık kansızlık şikâyeti yaşıyorsanız veya kronik kansızlık şikâyeti söz konusuysa mutlaka tedavi olmanız gerekir. Öncelikle vücudunuzun demir deposunu kontrol ettiriniz ve hemoglobin (HGB) değerinizin 12’nin altına düşmemesine özen gösteriniz.  

Aneminin dışında başka bir rahatsızlığınız varsa, mutlaka anemi şikâyetinin tedavi edilmesi gerekir. Anemi tedavi edilmediği takdirde mevcut olan diğer rahatsızlığın tedavisi uzun zaman alabilir. Unutmayınız, kansızlık aynı zamanda bağışıklık sisteminin zayıflığı demektir. Bağışıklık sistemi zayıf olan hastaların çok daha zor tedavi olduklarını göz ardı etmeyiniz. Sürekli anemi şikâyeti yaşayanlar, aynı zamanda birkaç rahatsızlığı da beraber yaşamak durumunda kalabilirler. Aneminin ortadan kalkmasıyla mevcut olan birçok şikâyet de kendiliğinden ortadan kalkmaktadır. Unutmayınız, anemi yaşam kalitenizi hem çok olumsuz etkiler hem de birçok şikâyeti de eş zamanlı olarak yaşamanıza neden olur. Anemi uzun müddet tedavi edilmediği takdirde çok sayıda farklı rahatsızlıkların ortaya çıkmasına ve kalıcı rahatsızlıkların gelişmesine neden olabilmektedir.

Fibrokistlere Karşı Brokoli Kürü Nasıl Kullanılır?


Fibrokistler için Brokoli kürü

Kadınların Göğsünde ki Fibroadenomlara (fibrokistlere) Karşı Brokoli Kürü Nasıl Hazırlanır?

Kaynamakta olan yarım litre suyun içerisine taze ve koyu yeşil renkli olan yaklaşık 200-250 gram Brokoliden atınız. Kapağı kapalı olarak kısık ateşte altı dakika haşlayınız. Altıncı dakikadan sonra ocaktan indiriniz ve ağzı açık olarak ılımaya bırakınız. Yarısını sabah kahvaltısından yirmi dakika önce aç karnına, diğer yarısını da öğlen yemeğinden yirmi dakika önce aç karnına içiniz. Yirmibir gün boyunca her gün taze hazırlanıp içilmesi gerekir. Haşlama suyu içerisindeki haşlanmış brokoliyi tüketme zorunluluğu yoktur. Arzu edilirse tüketilebilir. Duruma göre zaman zaman kür tekrar edilebilir.

Not: Eğer fibrokistler iki yıldan fazla mevcutsa, bu takdirde uygulanacak brokoli kürü şöyle olmalıdır:

2 x 21U + 3A

U = 21 gün uygulanır A = 3 gün ara verilir

Bu formülün anlamı şudur: İki kez yirmibir gün uygulanıp, her yirmibirinci günün sonunda üç gün ara verilecektir. Toplam kırkiki gün uygulanacaktır. Her yirmibir günün sonunda verilecek olan üç günlük ara uygulama süresine dahil değildir. Bu kür tamamlandıktan sonra şikâyetin durumuna göre dönem dönem (yılda iki-üç kez) uygulanır.

Dikkat


Hormonlu ve transgen tohumdan elde edilen brokoliyi bu amaçla kullanmayınız. Satın alacağınız brokolinin taze ve diri olmasına dikkat ediniz. Sararmış olan brokoliyi satın almayınız. İhtiyacınız olan yirmibir günlük brokoliyi 200-250 gramlık porsiyonlar halinde derin dondurucunuzda saklayabilirsiniz. Derin dondurucuda sakladığınız brokoli altı ay boyunca etkin özelliğinden hiçbir şey kaybetmez. Kürü uygulayacağınız yirmibir gün boyunca uzun ara vermemeniz gerekir. Bu nedenle ihtiyacınız olan yirmibir günlük brokoli miktarını stoklamanızı öneririm.

Dikkat 

Fibrokistlere Karşı Brokoli kürü kullanımı, tek başına  yeterli değildir. Yardımcı diğer bitkiler hakkında danışmanlarımızdan detaylı bilgi alabilirsiniz. Kürümüzü uygularken; kahve, çikolata, ceviz (tazesi veya kurusu), portakal, portakal suyu ve taze beyaz üzüm tüketilmemelidir.

Dikkat 
Tiroit rahatsızlığı olanların brokoli kürü yapılması önerilmemektedir.

Sıkça sorulan sorular

Brokoli kürünün uygulamasıyla ilgili sık gelen sorulardan bir tanesi de şudur: 'Kaynamakta olan suya derin dondurucudan çıkardığımız brokoliyi atıyorum. Suyun kaynaması bir müddet duruyor. Hangi zamanı esas alacağım?'

Cevap: Kaynamakta olan suya atılan dondurulmuş brokoli, tencerede kaynayan suyun kaynamasını bir müddet durdurur. Tenceredeki su tekrar kaynamaya başlayınca zamanı saymak gerekir.

Not: Hekiminizin verdiği ilaçlar varsa mutlaka kullanınız. Buradaki uygulamayı bir destekleyici olarak kullanınız. Öncelikle bilmeniz gereken nokta, kullanacağınız bitkiye karşı alerjinizin olup olmadığıdır. Bu konuda hekiminizin görüşünü alınız. Hekime gitmeden ve teşhis koydurmadan şikâyetiniz ne olursa olsun, bu bilgilerle kendi kendinizi tedavi etmeye kalkışmayınız. Buradaki bilgilerin kesinlikle bir hastalığı teşhis amacı yoktur.

Not: Yukarıda ki bilgiler Tıbbi Bitkiler ve Bitkisel Sağlık Rehberi adlı kitabımızdan alıntıdır.


 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.