Prof Saraçoğlu ile doğanın dilinden "Mantar Şikayetleri"
19.10.2017

Mantar Şikayetlerine Karşı Aynısafa ve Propolis Kullanın!

 

Kadınların hayatını kabusa çeviren mantar şikayetlerine karşı aynısafa bitkisinden yararlanın. İster banyo suyunda, ister lapa şeklinde kullanın.

Sizlere bu hafta bulunmaz bir nimet olan aynısafa (portakal nergisi) bitkisinin mantar üzerindeki muazzam etkisinden bahsedeceğim.
Mantar şikayetleri insan sağlığını ve yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen bir rahatsızlıktır. Özellikle kadınlarda sıkça rastlanan şikayetlerin başında genital mantar gelmektedir.
Genel ve genital mantar şikayetlerinde antibakteriyel, antifungal özellikte aynısafa bitkisi ve antivirüs etkisiyle de propolis kullanılmasını öneriyorum.

Aynısafa Bitkisi

GENİTAL MANTAR


Genital mantar şikayetlerinde; kaynayan suya dört-beş kaşık aynısafa bitkisinden konularak beş-altı dakika kaynatılır. Su ılıdıktan sonra oturma banyosu şeklinde uygulanır. Bu işlemin haftada üç kez tekrar edilmesini öneririm. Mantar şikayetiniz, suyun temas edemeyeceği yerde ise karışımın lapası mantarlı bölge üzerinde 15 dakika kadar etki ettirilebilir. Adet döneminde kür kullanımını önermiyorum. Ek olarak propolis de kullanmanız gerekir. Günde bir defa yemeklerden iki saat sonra yarım su bardağı suya 10 damla damlatılan propolis içilmelidir.
Yine aynı şekilde aynısafa bitkisini bağırsak mantarı şikayetlerinde de öneriyorum. Bir tatlı kaşığı aynısafa bitkisini kaynayan yarım bardak klorsuz suya atın ve kısık ateşte beş dakika kaynatın. Akşam yemeğinden iki saat sonra içmeniz faydalı olacaktır. Burada dikkat edilecek husus; bitki çayınızı içtikten 30 dakika sonra su hariç hiçbir şey tüketmemenizdir. Ek olarak propolis de kullanmanız gerekir. Günde bir defa yemeklerden iki saat sonra yarım su bardağı suya 10 damla damlatılan propolis içilmelidir.

Belirtmekte fayda görüyorum; hekiminizin önerdiği beslenme talimatına uymanız faydalı olacaktır. En başta süt, tatlı ve kızartma kullanımında ölçülü olunmalı ve taze gıdaların tüketimine özen gösterilmelidir.

TIRNAK MANTARI
Tırnak mantarı şikayetleri sıkça bana yöneltilen sorular arasındadır. Aynısafa bitkisine alternatif olarak burada soğan kullanımını öneririm. Soğan, dış kabuğu kahverengi olan yemeklik soğan olmalıdır. Orta boy kuru soğanı kabuklarıyla beraber fırında yaklaşık 100-150 derecede ısıttıktan sonra 'cücük' denilen iç kısmı ayrılmalı ve oluşan boşluğa mantarlı tırnak yerleştirilmelidir. En az yarım, en fazla bir saat etki ettirilir. Uygulama düzenli olarak 10 gün boyunca tekrarlanır ve sonlandırılır. Aynı zamanda bu şikayet için mevsiminde domates uygulamasının yapılmasını da öneririm. Domatesin iç kısmı tırnak mantarı üzerinde en az yarım saat, en fazla bir saat bekletilerek uygulama yapılabilir.
Tüm bu kürleri kullanırken dikkat edilmesi gereken en önemli husus; bitkinin raf ömrüdür. İkincisi bitkinin doğru zamanda toplanmış olmasıdır. Üçüncüsü ise bitkinin nasıl kurutulmuş olduğudur. En önemlisi ise kullanacağınız bitkinin mutlak surette doğru tür olmasıdır. Eğer doğru bitki türü değil ise kürün etkisi büyük oranda azalır.

BEBEKLERDE GAZ PROBLEMİ
Bebeklerin gaz şikayetleri nedeniyle uykusuz geçen geceleri, annelerinin korkulu rüyasıdır. Burada sizlere çok başarılı bir kür önerisinde bulunacağım. Önerim, toz kimyon ve acıelma yağıdır.
Kaynamakta olan yarım su bardağı klorsuz suyun içine bir çay kaşığı tepeleme (dolu dolu) toz kimyon atınız. Bir doz (taşım) kaynatıldıktan sonra tülbent yardımı ile süzünüz. İçerisine iki çay kaşığı toz şeker ilave edip bebeğinizin ağzına bir çay kaşığı veriniz. Her defasında taze hazırlanması gerekmektedir. Gaz şikayeti olduğu zamanlarda günde maksimum iki veya üç çay kaşığı veriniz.
Halk arasında adaçayı yağı olarak da bilinen acıelma yağını bebeğinizin gaz şikayetlerinde kullanmanız faydalı olacaktır. Bebeğinizin topuk ya da karın bölgesine bir damla acıelma yağı damlatarak günde bir defa masaj yapınız. Belirtmekte fayda görüyorum; acıelma yağı uçucu yağ olmasından dolayı kesinlikle ağız yolu ile kullanılmamalıdır.

Bebek Gaz Şikayetleri Acıelma Yağı

UNUTKANLIĞA BEYAZ LAHANA TURŞUSU
Unutkanlık ve dikkat dağınıklığı şikayetleri son dönemlerde sıkça sorulan sorular arasında. Bunun nedenlerinin başında B12 vitamini eksikliği gelir. B12 vitamini eksikliğinde; ağızda aft, sinir sistemi zayıflığı, eklem ağrıları görülür. B12, bağışıklık sisteminde en önemli vitaminlerden bir tanesidir. Hiçbir sebze, meyve ya da tahıldan alamayacağınız B12 vitaminini lahanaya ürettirebilirsiniz. B12 eksiliğine karşı önerim beyaz lahana turşusudur.
Bir adet orta boy beyaz lahananın en dış yapraklarını atarak geri kalan kısmı kuşbaşı doğrayın. Daha sonra karıştırma kabına alarak üzerine tuz ve kimyon ilave edip iyice suyu çıkana kadar karıştırın. Karıştırma işlemi tamamlandıktan sonra temiz kavanoza doldurup iyice bastırın ve son olarak üzerine ağırlık yapması için temiz taş koyun. Kavanozun ağzını temiz bez ile kaplayın. Bezin etrafını lastikle sabitleyebilirsiniz. Güneş görmeyen, serin bir yerde en az dört en fazla 10 gün muhafaza edin ve daha sonra tüketin.
Tiroid rahatsızlığınız varsa lahana kürünü kullanmamanızı öneririm.

SES TELLERİN DEKİ ÖDEM İÇİN GARGARA
Ses tellerinde oluşan ödem ve ses tellerini korumak için adaçayı-ebegümeci karışımımızı gargara şeklinde uygulayabilirsiniz. Kaynayan bir su bardağı içme suyuna bir tatlı kaşığı ebegümeci-adaçayı bitki karışımından ilave edin ve kısık ateşte 10 dakika kapağı kapalı olarak kaynatın. Günde iki defa; sabah kahvaltısından ve akşam yatmadan 15 dakika önce gargara yapın.
Kaynamakta olan bir su bardağı içme suyunun içerisine bir tatlı kaşığı taş anasonu kökü ilave edin ve sekiz dakika kaynatın. Sekizinci dakikadan sonra ocaktan alın ve 10 dakika demlenmesini bekledikten sonra süzün. Ilık ürünü sabah kahvaltısından ve akşam yemeğinden yarım saat önce içebilirsiniz.


Not: 

Hekiminizin verdiği ilaçlar varsa mutlaka kullanınız. Buradaki uygulamayı bir destekleyici olarak kullanınız. Öncelikle bilmeniz gereken nokta, kullanacağınız bitkiye karşı alerjinizin olup olmadığıdır. Bu konuda hekiminizin görüşünü alınız. Hekime gitmeden ve teşhis koydurmadan şikâyetiniz ne olursa olsun, bu bilgilerle kendi kendinizi tedavi etmeyiniz. Buradaki bilgilerin kesinlikle bir hastalığı teşhis amacı yoktur.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.