Prof Saraçoğlu ile doğanın dilinden "Huzursuz Bacak Sendromu"
10.11.2017

9 Kasım 2017

Prof.Dr.İbrahim Adnan SARAÇOĞLU

Değerli okurum,

Sizlere bu hafta sağlıklı kan dolaşımı için beyaz lahananın etkisinden bahsedeceğim. Ek olarak venöz yetmezlik, huzursuz bacak sendromu, gözaltı morluğu şikayetlerinde de lahanın yanı sıra siyah hardal tohumunun da kullanılma şekli  ve nelere dikkat edileceği hakkında bilgi paylaşacağım.

 

DOLAŞIM SİSTEMİNİZİ KORUYUN!

Vücudumuz, kan dolaşımı aracılığıyla aldığımız besinler ve oksijenle bes­lenmektedir. Kan dolaşımında sorun çıkması birçok rahatsızlığa zemin oluşturacağı gibi yüksek veya düşük tansiyon, kalp rahatsızlıkları, varis ve ruhsal sıkıntılar (depresif olma hali) gibi daha pek çok rahatsızlığa da neden olmaktadır. Bu rahatsızlıkların ortaya çıkmaması için kan dolaşımınızın sağlıklı çalışma­sı gerekir.

Kan dolaşımını düzenleyici en güçlü sebze beyaz lahanadır. Beyaz lahana­nın kan dolaşımı üzerindeki olumlu etkisi öylesine güçlüdür ki kürü uygulamaya başladıktan kısa zaman sonra etkisini görmek mümkündür. Dolaşım bozukluğu; parmak uçlarında uyuşmalara, kollarda karıncalanmalara neden olabilmektedir. Bu türden şikâyetler genelde kırklı yaşlardan sonra ortaya çıkmaya başlar.

Bazı insanların özellikle ayak baldırlarından kalçalarına kadar olan bölge­lerinde yer yer kılcal damarlarının çatladığı görülür veya deri yüzeyine yakın kılcal damarlar belirgin bir şekilde görülebilir. İleri aşamalar­da bu durum bazı belirgin şikâyetlerin ortaya çıkmasına neden olur.

 SOĞUK HAVALARA DİKKAT!

Bu şikâyetler özellikle kış aylarında soğukların başlamasıyla kendisini daha fazla göstermeye başlar. Bunların başlıcaları kılcal damarların belirgin olarak görüldüğü bölgede yüzeysel yanma duygusunun başlamasıdır. Fazla yürüdüğünüz zaman yanma şikâyeti çok artar ve dinlenmekle geçmez. Biraz fazla yürümek ağrı vermeye başlar. Uzun müddet ayakta kalınca hem yanma hem de ağrı artmaya başlar. Yanmanın olduğu bölgede yüzeysel his kaybı kendisini fazlasıyla belli eder. Yanma ve ağrının olmadığı zamanlarda o bölgedeki yüzey­sel his kaybı devam edebilir. Her geçen yıl yanma bölgesindeki yüzeysel his kaybı artabilir. Bu durumda beyaz lahana bir mucize gibidir. Bunun için alt kısımda bahsettiğim beyaz lahana kürünü kullanabilirsiniz.  Kürü kullandıktan sonra şikâyetlerinizin nasılda ortadan kalktığını hayretle göreceksiniz.

Beyaz lahananın bu özelliklerinin nedenini anlamak için onu bir bütün ola­rak değerlendirmek gerekir. Çünkü beyaz lahananın glucosinolatelarını böylesine etkili ve güçlü kılan, içerisindeki bazı diğer önemli etkin maddelerin de bulunması­dır. Özellikle kan dolaşımını düzenlemesindeki gücü başka hiçbir sebze ve meyvede bulunmayan potansiyel bir güçtür.

VENÖZ YETMEZLİK

VEnöz yetmezlik,genelde ayaklarda daha sık rastlanan toplardamar(venöz) yetmezliği ağrı yaparak varisleri tetikler. Burada venöz yetmezlik için kullanılması gereken kür; beyaz lahana yaprağı, siyah hardal tohumu ve soğuk sıkım çörekotu yağıdır. Kaynayan yarım litre klorsuz suya üç adet orta büyüklükte beyaz lahana yaprağı atınız. Kısık ateşte kapağı kapalı olarak 15 dakika haşlayınız ve ılıyınca süzünüz. Yedi gün boyunca günde bir defa yemeklerden önce aç karnına bir su bardağı içiniz. Yedi günlük kullanımdan sonra üç gün ara veriniz. Tekrar yedi gün daha uygulayıp ve toplamda 14 gün kür uygulanmalıdır.

Venöz yetmezlik için beyaz lahana kürü bittikten sonra siyah hardal tohumu kullanılmaktadır. Silme bir çay kaşığı siyah hardal tohumunu birkaç yudum su ile günde bir defa aç karnına çiğnemeden yutunuz. Bir ay boyunca bu uygulamayı kullanmanızı önermekteyim. Kür başlangıcından itibaren soğuk sıkım çörekotu yağı da kullanınız. Akşam yatmadan önce bir yemek kaşığı tüketebilirsiniz.

 

 HUZURSUZ BACAK SENDROMU

Huzursuz Bacak Sendromu, bacaklarda rahatsızlık hissi ile ortaya çıkan fakat tam tarif edilemeyen bir hastalıktır. Huzursuz bacak sendromunda kişiler genellikle bacaklarında rahatsızlık, karıncalanma, germe hissi, ağrı ve uyuşma benzeri şikayetlerle hekimlerine başvururlar. Huzursuz bacak sendromu hastalığının yakınma şiddeti çok fazla olduğundan günlük yaşantıyı olumsuz yönde etkilemektedir. Araştırmalarım sonucu huzursuz bacak sendromu hastalığı için benim önerim siyah hardal tohumu ve soğuk sıkım çörekotu yağı kullanılmasıdır. Silme bir çay kaşığı siyah hardal tohumunu birkaç yudum su ile günde bir defa aç karnına çiğnemeden yutunuz. Siyah hardal tohumu ile aynı gün günde bir defa aç karnına bir yemek kaşığı soğuk sıkım çörekotu yağını da tüketiniz.


GÖZALTI MORLUĞUNA ÜZÜM ÇEKİRDEĞİ YAĞI!  

Gözaltında oluşan morluklar ile ilgili çok fazla soru almaktayım. Gözaltı morluğu ve torbalanma şikayetleriniz içi kullanmanız gerekenler siyah hardal tohumu ve soğuk sıkım üzüm çekirdeği yağıdır. Silme bir çay kaşığı siyah hardal tohumunu birkaç yudum su ile günde bir defa aç karnına çiğnemeden yutunuz. Bir ay boyunca bu uygulamayı kullanmanızı önermekteyim. Gözaltı morluğu şikayetlerinde siyah hardal tohumunun yanında kullanmanızı önerdiğim üzüm çekirdeği yağı çok güçlü bir antioksidandır. Günde bir defa aç karnına bir yemek kaşığı soğuk sıkım üzüm çekirdeği yağı kullanabilirsiniz. Ek olarak haftada üç defa akşam yatmadan önce bir miktar parmak uçlarınıza alarak hafif dokunuşlarla masaj yapınız.

**Bu kürlerde dikkat edilecek husus siyah hardal tohumunu; safra kesesi şikâyeti, böbrek yetmezliği ve tiroit şikâyeti olan kişilerin kullanmamasıdır.

Gribe ve Soğuk Algınlığına karşı Nar Kabuğu

Kış mevsimini hissettiğimiz bugünlerde; grip ve soğuk algınlığından korunmak için mevsiminde tükettiğiniz narların kabuklarını atmamanızı, gölgede kurutarak koruma altına almanızı öneririm. Kaynamakta olan bir bardak suya iki adet metal para büyüklüğünde nar kabuğu ve bir tatlı kaşığı Hibiskus bitkisi atılarak beş dakika kısık ateşte kapağı kapalı olarak demleyin ve ılıyınca günde bir defa aç karnına için. Bu kürü her yedi günlük kullanımda iki gün ara vererek toplamda 28 gün uygulamalısınız. Özellikle sonbahar ve kış mevsimlerinde bu kürü; mevsimsel gribe karşı koruyucu ve önleyici olarak kullanabilirsiniz.

Belirtmekte fayda görüyorum; Hibiskus bitkisi, hamile ve hamilelik düşünen kadınların kullanmaması gereken bir bitkidir.

DİKKAT

Tüm bu kürleri kullanırken dikkat edilmesi gereken en önemli husus; bitkinin raf ömrüdür. İkincisi bitkinin doğru zamanda toplanmış olmasıdır. Üçüncüsü ise bitkinin nasıl kurutulmuş olduğudur. Her bitkinin özelliğine göre uygun koşullarda kurutulmuş olması gerekir. Bazı bitkiler gölgede, bazıları güneşte, bazıları ise karanlıkta kurulması gerekir. En önemlisi ise kullanacağınız bitkinin mutlak surette doğru tür olmasıdır. Eğer doğru bitki türü değil ise kürün etkisini büyük oranda azaltmaktadır.

Not: 

Hekiminizin verdiği ilaçlar varsa mutlaka kullanınız. Buradaki uygulamayı bir destekleyici olarak kullanınız. Öncelikle bilmeniz gereken nokta, kullanacağınız bitkiye karşı alerjinizin olup olmadığıdır. Bu konuda hekiminizin görüşünü alınız. Hekime gitmeden ve teşhis koydurmadan şikâyetiniz ne olursa olsun, bu bilgilerle kendi kendinizi tedavi etmeyiniz. Buradaki bilgilerin kesinlikle bir hastalığı teşhis amacı yoktur.

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.