1. Yerel Tohum Buluşması!
07.07.2017

PROF.DR.İBRAHİM ADNAN SARAÇOĞLU, 1. YEREL TOHUM BULUŞMASI ETKİNLİĞİNE KATILDI!

İzmir Kemalpaşa Park Orman'da düzenlenen etkinliğe Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN'ın eşi Emine ERDOĞAN, kurucumuz Prof.Dr.İbrahim Adnan SARAÇOĞLU ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk ÇELİK, katılım sağladı.

Etkinlik açılışında konuşma yapan Emine ERDOĞAN, tohumu kontrol eden ülkelerin gıdayı da kontrol edeceğine dikkati çekerek "Yerel tohum geleceğimizin teminatıdır. Türkiye'nin büyük potansiyelini doğru planlarsak tarım konusunda kendi kendine yeten bir ülke hâline gelebiliriz. Gelecek nesillere ambarları dolu, tohumu bozulmamış bir Türkiye bırakabiliriz." dedi.

ERDOĞAN, Atalık tohumların, Türkiye'nin zengin gen kaynaklarının korunmasının ve sürdürülebilirliğinin sağlanmasının temel sorumluluk olduğunu ifade etti.

Atalık tohumlarının gen bankalarında saklanmasının da çok önemli fakat yeterli olmadığına işaret eden Emine ERDOĞAN "Bir tohumun değişen iklim şartlarına, toprak florasına ve ekolojiye uyum sağlayabilmesi için belli dönemlerde toprakla buluşması gerekir. Bu nedenle tohumların doğal ortamında, kendi mevsiminde düzenli olarak her yıl canlı ekimler yapılarak yaşatılması en iyi yöntemdir." diye konuştu. 

Program sonrasında stand alanını gezen Emine ERDOĞAN ile kurucumuz Prof.Dr. İbrahim Adnan SARAÇOĞLU; TMO standında faaliyet alanımızdaki ürünlerle ilgili bilgi aldı.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.